گالری

آبیاری بارانی

مزایای آبیاری بارانی چیست؟

کشاورزی

در آبیاری به روش بارانی، آب با فشار در داخل یک شبکه لوله‌کشی شده جریان پیدا کرده و سپس از خروجی‌هایی که روی این شبکه تعبیه شده و آبپاش نامیده می‌شوند، خارج می‌شود.

ساختمان آبپاش‌ها طوری است که هنگامی که با فشار از آن خارج می‌شود به صورت قطرات ریز و درشت درآمده و مشابه باران در سطح مزرعه ریخته می‌شود و از همین‌رو این سیستم آبیاری به روش بارانی نامیده می‌شود.

عملکرد محصول در واحد سطح با آبیاری بارانی افزایش یافته و از نظر کیفیّت مرغوبتَر می‌شود.

پخش آب به‌وسیله‌ی باران مصنوعی در مزارع با آبیاری بارانی امکانپذیر بوده در حالی که در آبیاری سطحی هر اندازه هم که دقت شود آبدهی ابتدای کرت‌ها و یا جویچه‌ها بیشتر از دیگر قسمت‌هاست.

در آبیاری بارانی احتیاجی به قطعه‌بندی و احداث جوی و پشته نبوده و به این صورت هزینه‌های مربوط به لایروبی جوی‌ها و مرمت آنها لازم نیست.

پخش شدن آب با آبیاری بارانی علتی برای مرطوب شدن هوای مجاور گیاه، باز شدن منفذهای برگ‌ها و در نهایت افزایش فعالیّت گیاه می‌شود.

آبیاری بارانی عاملی برای شست‌وشوی مداوم برگ‌ها شده در این شرایط علاوه‌بر آثار مثبت بر رشد گیاه، کاهش خسارت حشراتی نظیر کنه‌های نباتی و شته‌ها را در پی دارد.

در آبیاری بارانی می‌توان کودهای محلول و یا بعضی مواد ضدعفونی‌کننده را همراه آب آبیاری روی گیاه و یا خاک پاشید.

آبیاری بارانی را می‌توان عاملی برای خنک شدن هوای اطراف گیاه با پخش شدن آب در هوا و تبخیر در فصل‌های گرم قلمداد کرد.

«احمد فاخری‌فرد»، استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز هم به خبرنگار ایسنا گفت: بازده محصولات با آبیاری بارانی در اغلب موارد بیشتر از آبیاری سطحی است.

وی افزود: آبیاری بارانی به علت امکانپذیر شدن آبیاری با عمق کم برای اراضی با بافت‌های بسیار سبک یا سنگین قابل توصیه است.

تلفات به‌صورت روانآب و فرسایش خاک در آبیاری بارانی به حداقل می‌رسد و تهویه‌ی خاک با آبیاری بارانی به راحتی انجام می‌شود.

حذف شدن عملیات تسطیح و کاهش هزینه‌های آماده‌سازی اراضی را باید از مهم‌ترین محاسن آبیاری بارانی بدانیم.

راندمان آبیاری بارانی را در مقایسه با روش‌های سنّتی آبیاری بیشتر است.

آشنایی با استفاده‌ی صحیح از آبیاری قطره‌ای باعث می‌شود آب کافی به اندازه و به موقع به گیاه برسد و حداکثر تولید با حداقل آب مصرفی حاصل شود.

با اصلاح سیستم سنتی آبیاری با تسطیح نسبی اراضی و کشت فارویی و انتخاب طول مناسب فاروها نسبت به بافت خاک و میزان آب در اختیار و آبیاری در مسیر شیب آبیاری مزرعه می‌توان راندمان آبیاری را تا 50 درصد افزایش داد.

صرفه‌جویی در مصرف آب به‌علت به کار بردن میزان دقیق آب مورد نیاز در آبیاری قطره‌ای به سادگی میسر است.

فاخری‌فرد ادامه داد: برخلاف روش‌های آبیاری سطحی، آبیاری قطره‌ای باعث فرسایش خاک بر اثر جریان آب نمی‌شود.

در آبیاری قطره‌ای می‌توان با مصرف کودهای محلول پُرمصرف نظیر فسفر، ازت و پتاس و کم مصرف مثل آهن، روی و مس با آبیاری ضمن افزایش محصول در مصرف کود نیز صرفه‌جویی کرد.

با توجه به ماهیت و خصوصیات فنی روش آبیاری قطره‌ای، مصرف آب در این روش کمتر از سایر روش‌های آبیاری است.

پاسخگویی گیاه از نظر رشد، کمیت و کیفیت محصول با بهره‌گیری از آبیاری قطره‌ای نسبت به دیگر روش‌های آبیاری برتری دارد.

آبیاری قطره‌ای عاملی برای ایجاد بهداشت در باغ

اجرای آبیاری قطره‌ای در باغ علاوه‌بر صرفه‌جویی بهداشت باغ را نیز در پی دارد.

هدف از آبیاری رسانیدن آب کافی به خاک بمنظور تأمین رطوبت لازم برای رشد گیاه است و با اجرای آبیاری ضمن حاصلخیزتَر شدن خاک، درجه حرارت لازم برای رشد بهتر گیاه نیز تأمین می‌شود.

در شیوه غرقابی که در بیشتر باغ‌ها اجرا می‌شود، کشاورز با ایجاد کرت‌هایی در زمین و باغ، آب را به تنه درخت یا بوته می‌رساند و به این ترتیب، ریشه گیاه آبیاری می‌شود.

کوچکی قطعات، عدم دسترسی به برق و همینطور عدم توان مالی باغدار را باید از مهم‌ترین علل فراهم نشدن آبیاری قطره‌ای قلمداد کنیم.

میزان استفاده از آب کشاورزی در ایران بسیار زیاد است و با میانگین کشورهای توسعه‌ یافته فاصله زیادی دارد.راندمان آبیاری با روش بارانی در مناطق خیلی خشک و پر باد به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد و عملکرد محصول در واحد سطح با آبیاری بارانی افزایش یافته و از نظر کیفیّت مرغوبتَر می‌شود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *